Historia

SafeIDEA jest grupą studentów działających przy Katedrze Systemów Decyzyjnych i Robotyki na wydziale ETI od początku 2008r.
W tym czasie w ramach koła powstało wiele udanych konstrukcji zaprojektowanych przez naszych członków, z pośród których najbardziej znanymi są:

  • Sterowiec SCI-Enter – we współpracy z SmartControlIdea - Konsorcjum PG-TKP-INNER.
  • Czterosilnikowy śmigłowiec FeniX – projekt bezzałogowego pojazdu latającego (BAL).
  • Roboty MiniSumo oraz Q-fix.

Imponujących rozmiarów sterowiec Scienter o objętości ok. 30 m3 w odróżnieniu od innego rodzaju robotów typu BAL (Bezzałogowych Aparatów Latających ang. UAV) sterowce są bezpieczniejsze pod wieloma względami, zwykle są cichsze lub nawet bezgłośne. W odpowiednich warunkach pozwalają na długotrwałe i kontrolowane loty. Przy ich budowie bierzemy pod uwagę technologie szczególnie przyjazne dla środowiska (na przykład wspomagane bateriami słonecznymi napędy elektryczne).

Obecnie trwają prace nad usprawnieniem maszyny poprzez zainstalowanie modułów interakcji z otoczeniem oraz pozycjonowaniem za pomocą GPS.

Opiekun koła Prof. Zdzisław Kowalczuk (po środku) dokonuje ostatnich poprawek przed dziewiczym lotem sterowca.

Opiekun koła Prof. Zdzisław Kowalczuk (po środku) dokonuje ostatnich poprawek przed dziewiczym lotem sterowca.

Po lewej: Próbny lot pod nadzorem pracowników Katedry Systemów Decyzyjnych i Robotyki. Po prawej: Zespół projektantów i wykonawców sterowca Scienter.

Po lewej: Próbny lot pod nadzorem pracowników Katedry Systemów Decyzyjnych i Robotyki.
Po prawej: Zespół projektantów i wykonawców sterowca Scienter.

FeniX na wystawie Noc Robotow która odbyła się w 2010 roku Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów w Warszawie
FeniX na wystawie Noc Robotów, która odbyła się w 2010 roku w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów w Warszawie.
   przezroczyste logo

Dodaj komentarz